Dobšice trápí problematická rekonstrukce koupaliště
By admin - Posted on 20 Červen 2015


Svého letního koupaliště se minimálně letos v Dobšicích opět nedočkají. Plocha bývalého přírodního aquaparku zarostla a plány rekonstrukce se zmítají s velkými problémy. S ohledem na rozsáhlé povodně, které v minulých letech oblast zasáhly, došlo ke změnění hranic záplavových území. To představuje problém zejména z hlediska vybudování nezbytných toalet i oplocení pozemku.

Naposledy si lidé v dobšickém přírodním koupališti dopřávali odpočinku na počátku osmdesátých let minulého století, kdy areál patřil pod správu JZD v Práčích. „Bazény nejsou ani zapsané v katastru,“ říká současný starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Největší zájem a pomyslný boom zaznamenaly snahy o znovuotevření koupaliště na počátku nového tisíciletí. Ty však hned na to zpřetrhaly v letech 2002 a 2006 ničivé povodně. V jejich důsledku Povodí Moravy změnilo záplavová území, kam nově spadá i bývalé dobšické koupaliště. Pro vysvětlení – na území záplavového území nelze stavět, čímž prakticky zaniká možnost vybudování sportovních hřišť a sociálního zařízení.

Plocha bývalého aquaparku pokrývá odhadem sedm hektarů a většina z této plochy je pokryta lesoparkem za 2 miliony korun, k jehož realizaci došlo zejména díky dotaci z ministerstva životního prostředí. Odstranění černé skládky, vyspravení terénů a osazení sto stromů a pěti set keřů tak pomohlo areál opět zcivilizovat. „Přímo lesoparkem nyní vede i poměrně frekventovaná cyklostezka,“ dodává Jenšovský.

Navzdory nepříznivé budoucnosti koupaliště však není vodní plocha úplně bez využití. Volný čas zde tráví členové rybářského kroužku ze základní školy, pro jejichž účely obec do vody nasadila 80 ryb. K další kultivaci krajiny jistě prospějí jistě i na červencovém sympoziu zhotovené dřevěné sochy.

Zastupitelé obce navíc nejsou v otázce obnovení koupaliště vůbec jednotní. Zatímco Jenšovský neshledává obnovu koupaliště jako nutnou, Martin Výhodová naopak označuje obnovení dobšického koupaliště jako dobrou volbu: „Lokalita koupaliště je výhodná a přímo se nabízí nějakému dalšímu, mohutnějšímu vyžití,“ říká.

Případnou rekonstrukcí by Dobšice mohly napodobit nedaleko ležící Bantice. Tam došlo k otevření přírodního, ale opatrovávaného koupaliště před sedmi lety s náklady kolem 5 milionů korun. Zde koupaliště každý rok navštíví několik tisíc osob, které si pochvalují zejména absenci chemických přídavků ve vodě.

Nedaleko před znovuotevřením letního koupaliště jsou po 2,5 milionové investici i v sousedící Miroslavi, kde se do rekonstrukce dobrovolně zapojují i samotní obyvatelé obce.

Tagy

Odkazy

Sněhové zpravodajství

Aktuální stav sněhu a provoz lanovek a vleků ve více než 1000 areálech

Zakázkové finské sauny

Jsme předním českým výrobcem a prodejcem finských saun.

Finská sauna

Prodej finských saun s montáží po celé ČR. Vyrábíme špičkové sauny.

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.