Koupaliště na Lhotce se veřejnosti otevře za rok
By admin - Posted on 21 Červenec 2015


Další možnost volnočasového vyžití pravděpodobně přibude příští rok na území Prahy 4. Městská část zde na Lhotce vloni koupila areál, který letos projde rekonstrukcí a příští sezonu by se měl otevřít. Obdobnou novinku chystají na Praze 8, kde aktivně usilují o odkup koupaliště na Stírce.

Vedení Prahy 4 původně plánovalo otevření koupaliště na Lhotce již letos, ovšem hygienické podmínky v několik let, prázdnotou zejícím bazénu nebyly vyhovující. To potvrdil hydrogeologický průzkum, dle kterého by nově napuštěná voda neměla požadovanou kvalitu. V té návaznosti se dle vyjádření Jiřího Bigase, tiskového mluvčího, městská část rozhodla provést v areálu nezbytné úpravy. Vybudováno bude nové zázemí včetně šaten i občerstvení. Kromě toho dojde k údržbě v podobě zbourání starých objektů a běžné údržbě, kam se mimo jiné řadí například sekání trávy. Celkové letošní náklady by se měly pohybovat kolem půl milionu korun.

Radnice Prahy 4 koupaliště získala do svého majetku v loňském roce za částku 50 milionů korun. Před tím areál patřil soukromníkovi, který chtěl v jeho blízkosti stavět obytné budovy, proti čemuž se stavěli místní obyvatelé. Provoz koupaliště zde přitom skončil již v roce 2012.

K obdobnému kroku se schyluje i v případě městské části Prahy 8. Ta by dle své mluvčí Anny Patočkové ráda získala od státu koupaliště na Stírce. Praha 8 přitom vloni otevřela další koupaliště Ládví, do kterého po šestiletých jednáních napumpovala investici v podobě 40 milionů korun.

Obyvatelé tuzemského hlavního města si přitom na přítomnost vodních ploch vhodných ke koupání nemohou stěžovat; kromě devíti venkovních plaveckých bazénů se zde totiž nachází dalších sedm přírodních koupališť. Kromě areálu v Ládví je veřejnosti přístupno mimo jiné také koupaliště v Klánovicích, Čakovicích, na Petynce, v Hloubětíně či v Divoké Šárce.

Celoroční služby pak nabízí v Podolí, kde disponují dvěma vyhřívanými bazény a kde v současné době slaví kulaté jubileum; 50 let provozu tamního plaveckého stadionu. A to navzdory tomu, že není nejstarší ani v rámci Prahy – nejstarší plavecký bazén vznikl v české metropoli v roce 1925 jako část sokolského Tyršova domu. I ten je veřejně přístupný dodnes.

Pokud v této souvislosti dojde ke zmínění pražských prvenství, je nutné zmínit první velký pražský aquapark s tobogánem. Nachází se v Letňanech a v provozu je od konce roku 1999. Naopak aktuálně nejmladším zařízením svého druhu v Praze je areál Jedenáctka vodní svět na Chodově, který se veřejnosti poprvé otevřel v roce 2014. Dva roky před tím došlo po více než dvaceti letech konečně k dokončení Aquacentrum Šutka, lokalizovaného na území Prahy 8. Méně než před rokem byl pak otevřen přírodní biotop v Radotíně. Ten je ve svém okolí unikátní zejména v absenci chloru i dalších chemikálií ve vodě, což kompenzuje přítomnost vodních rostlin a ekosystémů ve filtračních lagunách. Náklady na jeho vybudování přesáhly 60 milionů korun a svým otevřením se zařadilo mezi další přírodní koupaliště, která již fungují v Kolovratech, Hostivaři, Motole či Džbánu.

Společným cílem všech provozovatelů jak přírodních, tak i umělých koupališť, a to nejen v Praze, je však překonání loňské sezony, která byla po stránce návštěvnosti, a tedy i stránce finanční velice slabá. Navzdory tomu ve většině případů nedošlo ke zvyšování, ale ani snižování vstupného.

Tagy

Odkazy

Zakázkové finské sauny

Jsme předním českým výrobcem a prodejcem finských saun.

Finská sauna

Prodej finských saun s montáží po celé ČR. Vyrábíme špičkové sauny.

Krycí plachta na bazén

Vyrábíme vysocepevnostní bazénové plachty na míru.

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.