Koupaliště na Lhotce se veřejnosti otevře za rok
Další možnost volnočasového vyžití pravděpodobně přibude příští rok na území Prahy 4. Městská část zde na Lhotce vloni koupila areál, který letos projde rekonstrukcí a příští sezonu by se měl otevřít. Obdobnou novinku chystají na Praze 8, kde aktivně usilují o odkup koupaliště na Stírce.
Vedení Prahy 4 původně plánovalo otevření koupaliště na Lhotce již letos, ovšem hygienické podmínky v několik let, prázdnotou zejícím bazénu nebyly vyhovující. To potvrdil hydrogeologický průzkum, dle kterého by nově napuštěná voda neměla požadovanou kvalitu. V té návaznosti se dle vyjádření Jiřího Bigase, tiskového mluvčího, městská část rozhodla provést v areálu nezbytné úpravy. Vybudováno bude nové zázemí včetně šaten i občerstvení. Kromě toho dojde k údržbě v podobě zbourání starých objektů a běžné údržbě, kam se mimo jiné řadí například sekání trávy. Celkové letošní náklady by se měly pohybovat kolem půl milionu korun.
Radnice Prahy 4 koupaliště získala do svého majetku v loňském roce za částku 50 milionů korun. Před tím areál patřil soukromníkovi, který chtěl v jeho blízkosti stavět obytné budovy, proti čemuž se stavěli místní obyvatelé. Provoz koupaliště zde přitom skončil již v roce 2012.
K obdobnému kroku se schyluje i v případě městské části Prahy 8. Ta by dle své mluvčí Anny Patočkové ráda získala od státu koupaliště na Stírce. Praha 8 přitom vloni otevřela další koupaliště Ládví, do kterého po šestiletých jednáních napumpovala investici v podobě 40 milionů korun.
Obyvatelé tuzemského hlavního města si přitom na přítomnost vodních ploch vhodných ke koupání nemohou stěžovat; kromě devíti venkovních plaveckých bazénů se zde totiž nachází dalších sedm přírodních koupališť. Kromě areálu v Ládví je veřejnosti přístupno mimo jiné také koupaliště v Klánovicích, Čakovicích, na Petynce, v Hloubětíně či v Divoké Šárce.
Celoroční služby pak nabízí v Podolí, kde disponují dvěma vyhřívanými bazény a kde v současné době slaví kulaté jubileum; 50 let provozu tamního plaveckého stadionu. A to navzdory tomu, že není nejstarší ani v rámci Prahy – nejstarší plavecký bazén vznikl v české metropoli v roce 1925 jako část sokolského Tyršova domu. I ten je veřejně přístupný dodnes.
Pokud v této souvislosti dojde ke zmínění pražských prvenství, je nutné zmínit první velký pražský aquapark s tobogánem. Nachází se v Letňanech a v provozu je od konce roku 1999. Naopak aktuálně nejmladším zařízením svého druhu v Praze je areál Jedenáctka vodní svět na Chodově, který se veřejnosti poprvé otevřel v roce 2014. Dva roky před tím došlo po více než dvaceti letech konečně k dokončení Aquacentrum Šutka, lokalizovaného na území Prahy 8. Méně než před rokem byl pak otevřen přírodní biotop v Radotíně. Ten je ve svém okolí unikátní zejména v absenci chloru i dalších chemikálií ve vodě, což kompenzuje přítomnost vodních rostlin a ekosystémů ve filtračních lagunách. Náklady na jeho vybudování přesáhly 60 milionů korun a svým otevřením se zařadilo mezi další přírodní koupaliště, která již fungují v Kolovratech, Hostivaři, Motole či Džbánu.
Společným cílem všech provozovatelů jak přírodních, tak i umělých koupališť, a to nejen v Praze, je však překonání loňské sezony, která byla po stránce návštěvnosti, a tedy i stránce finanční velice slabá. Navzdory tomu ve většině případů nedošlo ke zvyšování, ale ani snižování vstupného.