Liberecká přírodní koupaliště jsou v provozu, umělá ještě dolaďují přípravy
By admin - Posted on 01 Červenec 2015


Liberecký kraj – S začátkem letní sezony na koupalištích jsou neodmyslitelně spojeny hygienické kontroly kvality vody, které určují, zda je voda vhodná ke koupání. Prozatím vyšla všechna liberecká koupaliště z kontroly bez úhony a s potvrzením dobré jakosti vody. Otevřeno zde však i přesto mají jen přírodní koupaliště. Výjimkou je tak koupaliště ve Vratislavicích, kde se v Libereckém nachází zatím jediné otevřené, uměle vybudované letní koupaliště nesoucí název Sluníčko. Již zítra by jej však mělo napodobit koupaliště Vápenka ležící v Liberci.

Pomyslnou letní sezonu zahájili i pracovníci Krajské hygienické stanice v Liberci, kteří s prověřováním kvality koupacích vod začali již 18. května na Máchově jezeře. Co se přírodních koupališť týče, kvalita je zatím dobrá a nezávadná. Právě hygienická kontrola představuje pro provozovatele umělých koupališť a nádrží existenciální otázku. Liberecká stanice má na starost kontrolu celkem 34 vodních ploch, přičemž dle dosavadních výsledků měření je nejteplejší voda aktuálně na koupališti v Sedmihorkách nedaleko Turnova, naopak nejchladnější vodu mají v Novém Městě pod Smrkem, kde hygienici naměřili pouhých 16 stupňů.

Kontrola vody probíhá skrz rozbory
Kvalita vody se meziročně obvykle příliš nemění, což svým tvrzením dokazuje i Jana Kučerová, vedoucí odboru hygieny Krajské hygienické stanice v Liberci: „Oproti minulému roku jsme příliš změn v kvalitě vody v jednotlivých zařízeních neshledali. Výjimkou je možná voda v Hamru na Jezeře, kde se jakostní kvalita mírně zhoršila,“ říká.

Ke kontrole vody dochází během letní sezony pravidelně. V umělých koupalištích po čtyřech týdnech, v těch přírodních pak hygiena dorazí každých čtrnáct dní. Jak však Kučerová přiznává, v určitých zařízeních, kde dosahuje přítomnost sinic vyšších hodnot, dochází ke kontrole někdy i jednou za pět dní.
Celkové výsledky kontroly se odvíjí od stavu vody do minulosti až tří let. Tato detailně vedená databáze tak umožňuje rychle dohledat, zda mělo koupaliště v minulosti problém s přemnožením sinic a podobně. Tato několikaletá minulost se pak odvíjí i ve zmíněném hodnocení, ačkoliv aktuální jakost vody může být výborná. Příkladem toho může být letní areál koupaliště v Chrastavě, kde se dlouhodobě potýkají se špatnou kvalitou vody, jejímž zdrojem je v tomto případě Vítkovský potok. I zde čekají na výsledky nového rozboru.

Jak poznat „zdravost“ vody
K detailnímu určení kvality vody slouží složité chemické rozbory, ovšem i laik může obecně určit, zda se jedná o závadnou, či nezávadnou vodu. Pokud je totiž viditelnost menší než jeden metr, zpravidla se jedná o vodu závadnou. Za zmínění také stojí povinnost všech provozovatelů vodních ploch umístit informaci o aktuálním stavu vody u vstupu do areálu. V té souvislosti ještě doplňuje Kučerová: „Pokud se jedná o neoznačenou vodní plochu, doporučujeme alespoň obejít vodu po břehu a podívat se, zda není cílem nějaké trubky, odpadu a tak podobně. Nebo zda voda až přes míru špinavá.“

Tagy

Odkazy

Sněhové zpravodajství

Aktuální stav sněhu a provoz lanovek a vleků ve více než 1000 areálech

Zakázkové finské sauny

Jsme předním českým výrobcem a prodejcem finských saun.

Finská sauna

Prodej finských saun s montáží po celé ČR. Vyrábíme špičkové sauny.

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.