Na Brněnsku jsou populárnější přírodní koupaliště
By admin - Posted on 23 Červenec 2015


Dlouhodobě tradované zvěsti o tom, že většina lidí v letních měsících upřednostňuje koupání v umělém a chemikáliemi udržovaném bazénu, před návštěvou přírodního koupaliště již dávno neplatí. Nebo alespoň na Brněnsku.

Hlavním důvodem pro preferování přírodních koupališť jsou zpravidla zdravotní problémy způsobené chlorovanou vodou. Ta může způsobit například nepříjemnou zarudlost očí doplněnou o jejich pálení. Fakt, že chlór může lidskému tělu poměrně hodně škodit, potvrzují i odborníci: „Záleží na každém individuálním člověku. Chlór může za určitých okolností ublížit každému, ovšem nejnáchylnější jsou lidé se suchou pokožkou,“ říká kožní lékařka Olga Maršálková.

Příjemnou alternativou k chemicky čištěným bazénům v aqvaparcích a letních koupalištích může být přírodní biotop přizpůsobený ke koupání a přitom nevyžadující přidávání chlóru. Vodu totiž čistí přítomné rostliny. Takový se v regionu nachází například v Kovalovicích, kde byly před začátkem letní sezony nainstalované štěrkové čistící hrázky. Navíc došlo k nasazení nových květin, čímž došlo ke zlepšení funkčnosti filtračního systému.

Na kovalovický koupací biotop si dle starosty obce Blaháka najde o víkendu cestu průměrně více než tisíc lidí. I když většinu návštěvníků tvoří Brnané, narazíte zde i na turisty jak z různých koutů České republiky, tak i ze Slovenska. Ti jsou pod dohledem kvalifikovaného plavčíka, který kromě správné činnosti filtračního systému dohlíží i na návštěvníky.

Podobná vodní plocha se nachází u Maršova, kde lidé pro letní zchlazení navštěvují kaolinové jezírko. To je v některých místech až deset metrů hluboké a svou polohou nabízí pohodový relax. Kromě davů lidí zde však bohužel nenarazíte ani na stánek s občerstvením.

V té souvislosti disponují oproti kaolinovému jezírku výhodou na přírodním koupališti Pod Hádkem. Vodní plocha se nachází uprostřed lesa, ovšem vybavením areál nestrádá. Mimo jiné zde naleznete hřiště na volejbal či stoly na ping-pong.

Stejně jako v celé České republice, i v brněnském regionu jsou přírodní koupaliště pod drobnohledem místních hygieniků. Ti dbají na kvalitu vody v Brně i Kovalovicích, plochy Pod Hádkem i u Maršova se jejich zájmu vyhýbají. I přesto zde však platí obecná doporučení, která vyjmenovává Jana Derková, vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny: „I my bychom společně se zdravotníky rádi apelovali na každého člověka, aby si první detailně prohlédnul vodu, do které se chystá vlézt. V lepším případě to může skončit trávicími potížemi, podrážděním pokožky či zánětem spojivek,“ varuje a dodává: „Na přírodních koupalištích však hrozí i další a ještě vážnější zranění. Z důvodu nepřehledného a často neudržovaného terénu může snadno dojít při skoku do neznámého místa k ošklivému výrazu.“

Tagy

Odkazy

Zakázkové finské sauny

Jsme předním českým výrobcem a prodejcem finských saun.

Finská sauna

Prodej finských saun s montáží po celé ČR. Vyrábíme špičkové sauny.

Krycí plachta na bazén

Vyrábíme vysocepevnostní bazénové plachty na míru.

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.