Přírodní koupaliště Horní Bečva, Hovězí a Bystřička přivítali první návštěvníky
By admin - Posted on 07 Červenec 2015


Valašsko – Vysoké teploty zpřístupnily veřejnosti i přírodní koupaliště na Valašsku. V regionu přitom v této souvislosti hovoříme zejména o Horní Bečvě, Hovězí a Bystřičce. Tyto přírodní vodní plochy určené ke koupání lákají v létě během sezony stovky až tisíce návštěvníků, kteří je mnohdy upřednostňují před těmi umělými: „Záleží samozřejmě na každém, co preferuje. Já radši navštívím některé z přírodních koupališť, je to mnohdy lepší, než přeplněný aquapark,“ říká náhodně oslovená turistka Martina a hned dodává: „Navíc, tady je naštěstí voda i v přírodě poměrně čistá.“

Její tvrzení i potvrzuje oficiální zpráva krajské hygienické stanice, která na základě pravidelného měření potvrdila, že voda v regionu je na přírodních koupalištích nezávadná a vhodná ke koupání: „K prvnímu letošnímu testování došlo v této souvislosti 1. června. Měření dopadla pozitivně, neshledali jsme žádný problém, riziko vzniku zdravotních problémů je zde velmi nízké,“ zní oficiální stanovisko místní hygienické stanice.

Obávat se kromě zmíněných koupališť nemusí ani na „Balatonu“. Dle dostupných informací zde ani v minulých letech nebyly s čistotou vody problémy. Přesto bude však i zdejší voda pod trvalým dohledem, což potvrdila starostka Nového Hrozenkova Stanislava Špruncová: „Problémy s vodou zde v minulosti nebyli a věříme, že ani nebudou.“

Znatelným minusem přírodních koupališť je teplota vody, která často za těmi v aquaparcích zaostává až o několik jednotek stupňů Celsia. Současná teplota na „Balatonu“ totiž dosahuje „pouze“ 19 stupňů. I přes to si sem však již první otužilci cestu našli a jejich počet bude dle očekávání ještě růst, v závislosti na rostoucích teplotách na začátku prázdnin.

Plavčík na přehrady nedohlíží, občerstvení přítomno je
Stejně jako na většině přírodních koupališť, i na „Balatonu“ je přítomen stánek s občerstvením. Oproti tomu plavčík, který by dohlížel na bezpečnost koupajících se, zde, stejně jako v drtivé většině případů, chybí. Přítomno je naopak sociální zařízení a potěší i fakt možnosti zaparkovat v bezprostřední blízkosti na parkovišti, které v plné zátěži ustájí až 300 automobilů.

S problémem stále nižší návštěvnosti turistů se potýkají na Bystřičce. Jak říká starosta Zbyněk Fojtíček, Bystřička nyní slouží spíše místním: „Kempaři už k nám nejezdí tolik, jako jsme byli v minulých letech zvyklí, ale koupaliště navštěvují alespoň místní a lidé z přilehlého regionu.“ Dodává také, že i zde je možnost využít velké parkoviště, situované pod hrází. Občerstvení v tomto případě poskytuje zejména bufet a nedaleko vzdálená restaurace.

Prázdnotou nezeje ani autokemp Hovězí U Splavu, kde se bufet pro návštěvníky otevřel již v prosluněném v květnu, kde tak využili dobrého počasí již na jeho počátku. Provozovatelé si také chválí přítomnost prvních trampů, kteří se rozhodli kemp navštívit.

Pravidlo č. 1 – na přírodní koupaliště nikdy o samotě
S koupáním v přírodních koupalištích a na přehradách se logicky pojí vysoké riziko možnosti zranění, či utonutí. Lidé podle Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje často nedbají na upozornění, chodí se koupat sami a nejsou opatrní: „Nikdy nechoďte k takové vodě sami. Stát se může cokoliv a je dobré mít někoho, kdo o vás ví,“ říká mluvčí ZZS Zlínského kraje Petr Olšan.

Tagy

Odkazy

Zakázkové finské sauny

Jsme předním českým výrobcem a prodejcem finských saun.

Finská sauna

Prodej finských saun s montáží po celé ČR. Vyrábíme špičkové sauny.

Krycí plachta na bazén

Vyrábíme vysocepevnostní bazénové plachty na míru.

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.