Zábřežané by na koupališti uvítali atrakce
By admin - Posted on 25 Červen 2015


Z ankety vypsané Zábřežskou radnicí vyplynulo, že místní obyvatelé by na letním koupališti nejvíce uvítali zábavní atrakce. Ty ve většině případů upřednostňují před klasickým, padesátimetrovým, plaveckým bazénem bez možnosti dalšího vyžití.

Místní koupaliště si naposledy přízeň návštěvníků prožilo v létě roku 2010. Od té doby je uzavřené a z důvodu nevyhovujícího stavu se čeká na poměrně rozsáhlou rekonstrukci. Ta se přiblížila kýžené realizaci letos, kdy byla ukončena zmíněná anketa, která probíhala na webových stránkách města a v areálu plaveckého bazénu.

Z téměř osmi set respondentů si téměř 80 % lidí přeje vybudování areálu rozděleného na dvě hlavní části. Ta první poslouží pro plavání, druhá nabídne i vodní atrakce a zábavné prvky. Zbylých 105 Zábřežanů hlasovalo pro vybudování pouze plaveckého bazénu o osmi drahách.

„Z výsledků dlouhodobé ankety vyplývá, že většina lidí si přeje rozdělení velkého bazénu na dvě půlky. Jednu pouze pro účely plavání, druhou pro vodní hrátky s atrakcemi. Registrujeme a velice nás těší i zájem o kondiční plavání a sportovní využití prostor. I k tomu bychom se rádi postupem času dobrali,“ komentoval výsledky hlasování František John, starosta Zábřehu.

Vítězný návrh tedy počítá s rozdělením stávajícího bazénu na dva hlavní sektory – plavecký (sportovní) a rekreační. Zatímco sportovní část se bude skládat ze čtyř plaveckých drah a bude určena striktně pro plavecké účely, v rekreační části bude pamatováno zejména na zábavní vyžití. Plocha, stejně jako u sportovní části, o čtyřech drahách, bude z části zaplněna širokým spektrem atrakcí. K dispozici by dle plánů měly být plováky na chození po hladině, chrliče vody včetně vodního hříbku a houpací bazének. Zábřehští by zároveň neměli být ochuzeni o masážní lůžka a lehátka, a 20 metrů dlouhou skluzavku ústící právě do rekreačního sektoru.

Vítězná varianta řeší rozdělení stávajícího bazénu na dvě části – plaveckou a rekreační. V plavecké budou čtyři padesátimetrové dráhy. Rekreační část nabídne několik atrakcí. Při okraji bazénu budou masážní lůžka a lehátka, uvnitř pak vodní hříbek.

„Velké lákadlo pro návštěvníky budou podle mého názoru představovat pochůzí plováky. To jsou taková umělohmotná kola, po nichž lze chodit. V kombinaci s nahoře nataženým lanem tak dojde k vytvoření improvizované vodní stezky odvahy,“ prohlásil Dalibor Bartoň, který má v Zábřehu na starosti dotační záležitosti a přípravu projektů.

Prostor pro soutěživého ducha poté nabídne dvacetimetrová skluzavka se čtyřmi dráhami, které umožní závodění o nejrychlejší sjezd napříč návštěvníky. „V tomto ohledu budeme v regionu unikátní,“ pochvaluje si Bartoň a dodává, že kromě ploch pro návštěvníky dojde i k vylepšení užitných prostor. S opravou se počítá v případě betonové plochy určené pro relaxování a opalování, ošetřovna a sklad lehátek budou vybudovány od nuly.

Co se kapacity areálu týče, studie zábřežského koupaliště počítá až s počtem 1200 osob, přičemž atrakce může v současnou chvíli okupovat 140 osob. V souvislosti s kapacitou se však během ankety objevili obavné ohlasy, podle kterých nebude nově vzniklé koupaliště v tropických dnech schopno čelit náporu návštěvníku.

V současné době probíhá vyhotovování projektové dokumentaci k realizaci stavby a dokumentů nezbytných k vypsání veřejné zakázky. Celkově ve spojitosti s rekonstrukcí letního bazénu ze zábřežské městské pokladny odteče odhadem 27 milionů korun: „S rekonstrukcí bylo pro letošek v rozpočtu počítáno. Termín započetí výstavby je nyní předmětem jednání tak, aby došlo k plnému respektování technologických požadavků,“ řekl starosta Zábřehu František John. Ten zároveň dodal, že město nakonec opustí od původně plánovaného záměru dokončit stavbu ještě letos. Stavařské práce na novém, letním bazénu by však přes léto do značné míry limitovaly provoz vedlejšího dětského bazénku, kde by byli návštěvníci permanentně rušeni těžkou technikou a hlukem spojeným se stavbou. Ke kompletaci stavby by tak mělo dojít příští rok na jaře.

Tagy

Odkazy

Sněhové zpravodajství

Aktuální stav sněhu a provoz lanovek a vleků ve více než 1000 areálech

Zakázkové finské sauny

Jsme předním českým výrobcem a prodejcem finských saun.

Finská sauna

Prodej finských saun s montáží po celé ČR. Vyrábíme špičkové sauny.

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.