Znojmo zasáhla „plavková aféra“
By admin - Posted on 18 Červenec 2015


S poněkud neobvyklými problémy se v posledních dnech potýkají na letním koupališti Louka ve Znojmě, které patří městu. Tamní provozovatelé trápí podle nich nevyhovující pánské plavky, konkrétněji šortky se zipem a kapsami. Dle nich kvůli nim dochází k ničení přítomné skluzavky a tobogánu, mimo to dochází k vynášení vody.

Problém upřesňuje správce Městské plovárny Louka František Svoboda: „Může se to zdát jako banální, ale je to tak. Plavky, či dokonce šortky s různými zipy a dalšími kovovými součástmi ničí povrch jak skluzavek, tak i tobogánu. Bohužel nevratně, protože tobogán nelze natírat.“

Jeho tvrzení potvrzuje i Zuzana Pastrňáková, mluvčí znojemské radnice, která zároveň dodává, že poškozování tobogánu a skluzavek není jediným problémem: „Samostatnou kapitolou jsou pak kapsy u šortek: „Samozřejmě, že to nelze nijak přesně spočítat, či dokázat. Pokud však vezmeme v potaz, že dotyčný člověk, v šortkách s kapsami, vyleze z vody za den dvacetkrát, započítáme nasákavost materiálu šortek a jejich objem, vyjde nám, že jeden takový návštěvník může za den vynést z bazénu až 40 litrů vody, což není zanedbatelné číslo,“ počítá Pastrňáková. Dále pak přichází s dalšími čísly: „Pokud koupaliště za určitý časový interval navštíví dejme tomu pět set lidí s těmito „problémovými“ plavkami, vynese se z bazénu až 10 tisíc litrů vody. Kvůli tomu musíme pravidelně dopouštět bazény.“ Svá tvrzení navíc dokládá příklady z praxe; za poslední víkend, kdy nejen znojemské koupaliště opanovaly tropické teploty, se na Louku přišlo zchladit více než dva tisíce lidí. V tom důsledku byli správci nuceni dopustit 150 tisíc litrů vody.

Znojemská mluvčí však i přesto přiznává, že zatím se nelze podobným „zlodějům“ vody nijak postavit: „Snažíme se proti šortkám v bazéně bojovat a co nejvíce je omezovat, ovšem módní trendy velí přesně opačně a úplně zakázat je vzhledem k tomu úplně nemůžeme.“

„Drobečková politika“ namísto striktních zákazů

I proto se ve Znojmě rozhodli zvolit spíše dlouhodobější cestu, na které si chtějí spíše vlastní návštěvníky převychovat. Přicházejí k nim tak s nejrůznějšími prosbami a upozorněními, například v tisku. Pokyny mají i plavčíci, kteří, pokud si všimnou někoho v nevhodném oblečení, osloví návštěvníka a pokoušejí se mu to vysvětlit a požádat jej do budoucna o nápravu.

„Překvapení“ čeká na návštěvníky i přímo u vstupu. Zde funguje osoba takzvaného dozoru. Ten zastavuje lidi, kteří přijdou bez batohu, či jiného zavazadla, a chce ukázat jejich plavky. Tím dochází k eliminaci případů, kdy člověk skočí do vody ve věcech, ve kterých na koupaliště přišel.

Ačkoliv se podobná opatření mohou zdát poněkud zvláštní a neobvyklá, správce areálu Svoboda přesvědčuje o opaku: „Je pravda, že u nás možná patříme k výjimkám, avšak například v Rakousku, konkrétněji ve Vídni, je to běžná praxe,“ říká a dodává, že na Městské plovárně ve Znojmě se za poslední tři roky, kdy zde zmíněná „osvěta“ probíhá, situace významně lepší: „Dříve tu byli k vidění i muži ve slipech,“ dodává s hořkým úsměvem na tváři.

I přesto však při návštěvě znojemského koupaliště narazíte spíše na návštěvníky, kterým podobná „osvěta“ přijde spíše jako vtip: „Zdá se mi to divné. To by ještě někdo mohl dohlížet na to, zda moc nešploucháme,“ říká Martin, jeden z návštěvníků.

Znojemské provozovatele na dálku částečně podpořil i Pavel Ševčík, vedoucí provozu blanského aquaparku: „Vynášení vody neřešíme, protože v případě velkých návštěv je nutné vodu tak i tak dopouštět. Ačkoliv u nás podobná opatření zatím nechystáme, nevylučuji, že zipy mohou skluzavky, či tobogán opravdu poškodit.“

Tagy

Odkazy

Zakázkové finské sauny

Jsme předním českým výrobcem a prodejcem finských saun.

Finská sauna

Prodej finských saun s montáží po celé ČR. Vyrábíme špičkové sauny.

Krycí plachta na bazén

Vyrábíme vysocepevnostní bazénové plachty na míru.

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.