Ani cerkárie návštěvníky koupaliště v Zákupech neodradí
By admin - Posted on 13 Srpen 2015


S nepříjemným problémem se potýkají provozovatelé koupaliště v Zákupech. Areál na Českolipsku se totiž od začátku června potýká s výskytem cerkárií. Na jejich přítomnost ve vodě přišli při pravidelné kontrole regionální hygienici.

Odborníci z Krajské hygienické stanice v Liberci koupání ve vodě s obsahem cerkárií krajně nedoporučují. Larvy cerkárií se totiž mohou zavrtat do lidské pokožky, kde se v tom důsledku často tvoří svědivé vyrážky. Ty v případě opakování mohou vyvolat i alergické reakce různé intenzity.

Po červnovém měření s negativními výsledky se rozhodli provozovatelé koupaliště v Zákupech ihned jednat a do vody nasadili ryby. Ty by měly přítomnost cerkárií eliminovat, což již v minulosti zafungovalo. Velký problém s cerkariemi se zde objevil před šesti lety v roce 2009, kdy zde hygienici koupání úplně zakázali. Radnice tehdy nechala vodu kompletně vypustit, dno vydezinfikovala a nechala jej přes zimu vymrznout, čímždošlo k vyhynutí larev červů motolic.

Odlišný problém řeší v Chrastavě na Liberecku. Zde se podle měření vyskytují bakterie značící fekální znečištění. Situace se neuklidnila ani navzdory tomu, že poslední měření byla již v pořádku. Hygienici však nechtějí nic podcenit; problém s bakteriemi E coli a enterokoky vždy představuje dlouhodobé důsledky. Hygienici doporučili lidem koupání v Chrastavě vynechat, ovšem k zákazu nedošlo.

S mírně zhoršenou kvalitou vody se potýká i populární Máchovo jezero. Zde pro změnu řeší problém se zvýšeným výskytem toxických sinic. Ty mohou nadělat problémy zejména dětem, alergikům, či těhotným ženám. Odborníci zde doporučují po koupání věnovat velkou pozornost důkladnému osprchování a tudíž ošetření pokožky. Problém se sinicemi je pro „Mácháč“ v posledních letech dlouhodobě typický. Nepomohlo ani loňské vypuštění jezera.

Celkem má krajská hygienická stanice v Liberci na starost 34 vodních ploch. Většina z areálů se s problémy týkající se kvality vody potýkat nemusí.

Tagy

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.