Koupaliště chátrají, smutní obyvatelé Prahy 4
By admin - Posted on 09 Srpen 2015


Parné dny připutovaly i do tuzemské metropole. Zde byla situace pravděpodobně vůbec nejkritičtější na Praze 4. Uprostřed hustě zastavěné plochy se průměrné teploty vzduchu pohybovaly na nesnesitelných 34 stupních, což donutilo obyvatele „čtyřky“ hledat způsoby ke zchlazení. Za tím však museli místní z Kamýku, Novodvorské, Lhotky, Kunkratic, Šeberova i Libuše cestovat do sousedních městských částí nebo mimo hranice hlavního města. Stav koupališť, zejména těch přírodních, je na Praze 4 je totiž dezolátní.

Již několik let, letošní sezonu nevyjímaje, jsou totiž uzavřeny dříve oblíbené areály Šeberák a Lhotka. Nyní je obrázek v minulosti prosperujících koupališť však diametrálně odlišný. Šeberák, z důvodu údajných spekulací developera vypuštěný, je plný bahna a z Lhotky se stalo centrum bezdomovců, kteří přežívají uprostřed skládky odpadků, což se samozřejmě obyvatelům Prahy 4 nelíbí.

Minimálně na Lhotce přitom měla být situace již toto léto příznivá. V minulých letních měsících totiž bývalé vedení Prahy 4 pod velením starosty Pavla Caldra areál Lhotky odkoupilo od slovenského vlastníka za částku téměř šedesáti milionů korun s tím, že již letos bude areál plně k dispozici návštěvníkům. Tomu se však nestalo a areál dále chátrá, což dosvědčuje ještě nedávno hojný počet fotografií skládky, která zde vznikla, a které obyvatelé zdejších sídlišť zveřejňovali napříč sociálními sítěmi.

Celková realizace rekonstrukce Lhotky se však výrazně zpomalila. 3. července totiž rada Prahy 4 teprve oficiálně zadala zakázku firmě SUNCAD, která sídlí na Praze 6. Předmětem bude „úprava areálu, oprava oplocení a demolice nadzemních částí objektu zázemí.“

Za alespoň částečný úspěch tak lze považovat uklizení areálu přírodního koupaliště, o což se zasloužili zejména členové občanské iniciativy S. O. S. koupaliště Lhotka ve spolupráci s Komisí pro obnovu koupaliště Lhotka, kteří dobrovolně a ve svém volném čase s úklidem pomáhali. Jak potvrzuje Blanka Černá, členka obou zmíněných institucí, Lhotka však i nadále stojí ještě před velkým množstvím práce. Voda, která v koupališti zůstala, je podle ní hygienicky nevyhovující a před spuštěním provozu koupaliště bude nutné pravděpodobně tuto vodu vybagrovat, odvézt a následně nádrž napustit novou, čistou a chemicky ošetřenou vodou.

Její názor navíc již před časem potvrdil Jiří Bigas, mluvčí Prahy 4. Ten ještě před začátkem letních prázdnin avizoval, že koupaliště bude možná napuštěno během několika měsíců, ovšem s jistotou nebude přístupné veřejnosti pro koupání. Otázka zpřístupnění areálu například formou parku však na radnici leží a představuje velice aktuální téma.

Nyní se situace však z důvodu časových průtahů mění a je tak spíše pravděpodobné, že letos nedojde ani ke zmíněnému otevření v podobě parku. Uzavření areálu tak, aby do něj nemohli bezdomovci, základní terénní úpravy a demolice současných, havárií hrozících budov by totiž firmě SUNCAD mělo zabrat přinejmenším celé léto. Až během podzimu by pak na stejném místě mělo vyrůst nové zázemí v podobě stánků s občerstvením a šaten. Pro tuto etapu se na Praze 4 počítá s investicí kolem deseti milionů korun.

Pravý důvod, proč se jednání s vypsáním a následným zadáním veřejné zakázky tolik protahovala, poodhalila právě Blanka Černá, která se aktivně účastní většina zasedání zastupitelstva Prahy 4. Podle ní stále není stoprocentně jasné, jaký typ koupaliště by měla Lhotka v budoucnu nabízet. Nejblíže jsou zastupitelé schválení tak zvaného biotopu, tedy přírodního koupaliště, jehož voda je čištěna přítomnými vodními rostlinami, které jsou lokalizovány v přilehlých lagunách.

Podle Černé však v současné době zatím neexistuje odborný posudek. Ten je nezbytný k tomu, aby potvrdil, či v opačném případě vyvrátil dostatečnou sílu podzemní vody a (ne)příznivost dalších podmínek. Díky tomu by nebylo zapotřebí k napuštění koupaliště využívat pitnou vodu z přítomného vodovodního řádu a nebyl by problém ve vytvoření koupacího biotopu. Černá v této souvislosti vyzvala vedení Prahy 4, aby neprodleně zveřejnila výsledky průzkumných prací, až je obdrží od společnosti SUNCAD. Tím její snahy o transparentnost projektu nekončí: „Uvítala bych také zřízení nové rubriky na webu Prahy 4 s názvem Koupaliště Lhotka. Zde by byly shromažďovány veškeré informace a novinky o průběhu revitalizace areálu, přehledně rozdělené do jednotlivých etap,“ dodala Černá.

Jedno je jisté – minimálně ještě letos budou muset obyvatelé Prahy 4 za venkovním koupáním cestovat mimo dosah svých domovů.

Tagy

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.