Koupaliště se radují, loňské ztráty střídají rekordní tržby
By admin - Posted on 18 Srpen 2015


Společné pocity mají z dlouhodobě tropických teplot na území České republiky provozovatelé většiny koupališť napříč celou zemí. Zatímco loňská koupací sezona jim nepřála a na mnoha místech tak dokonce končili na podzim v červených číslech, letos je situace diametrálně odlišná. Na mnoha místech totiž padají návštěvnostní rekordy a s nimi úzce spjaté rekordní tržby.

Rozdíl spatří byť jen průměrní matematici například v situaci na koupališti v Bučovicích. Zdejší provozovatelé vzpomínají na loňskou sezonu jako na vůbec nejhorší za jedenáctiletou historii areálu. O to více si pak považují té letošní, kdy již na začátku srpna dosáhly zisky sto šedesáti procent těch loňských, což veřejně potvrdil Jaroslav Hrabovský, vedoucí Sportovních zařízení města Bučovice. A prázdniny i koupací sezona navíc dál pokračují. Kromě počasí přeje bučovickým i kvalita vody. Ta je dle pravidelných odběrů zkoumaných hygienickými odborníky naprosto v pořádku, což není v případě takto dlouhodobých tropických teplot a velkého náporu návštěvníků vůbec samozřejmost.

Absolutní rekord však v Bučovicích letos zatím nepadl. Ten aktuální pochází z letního dne roku 2013, kdy do areálu zavítalo celkem 1514 lidí. I tak jsou však v Bučovicích s návštěvností dle Hrabovského spokojeni. Průměrně totiž vstupné zaplatí tisíc lidí denně.
Velice podobně vypadá porovnání letošního a loňského grafu návštěvnosti i ve Vyškově. Podle Jaroslava Hastíka, šéfa Správy majetku města Vyškova, již nynější celková sezonní návštěvnosti o více než sedm tisíc překročila tu loňskou. Od počátku letních prázdnin se zde navíc průměrné denní návštěvy pohybují velice blízko číslovky dva tisíce. A předpověď počasí je dále příznivá.

S tím kalkulují i ve Slavkově, kde se historicky nejvyšší návštěvnost, stará již několik let, zastavila na čísle zhruba 3800 lidí. Navzdory tomu, že letošní čísla se pohybují na méně než polovině, tedy kolem 1500 návštěvníků denně, spokojenost panuje i u zdejších provozovatelů. Letošní maximum zatím představuje 1600 platících za jeden den: „Léto ještě neskončilo, proto se nechci pouštět do nějakých spekulací. Ovšem situace je taková, že podle plánu, který vytváříme vždy na základě pětiletého průměru, je již více méně splněný. A to je skvělé,“ říká Petr Zvonek, vedoucí slavkovských technických služeb jakožto správcovské organizace koupaliště.

Na loňské léto, zejména pak na jeho druhou polovinu velice neradi vzpomínají i v Lulči. Zdejší přírodní koupaliště U Libuše za celou sezonu vygenerovalo tržbu pohybující se kolem tři sta dvaceti tisíc korun. Podle zdejšího místostarosty Petra Halase byla letos tržba v porovnání s loňským rokem již na konci července výrazně menší: „Zatím nejsou sečteny všechny příjmy a výdaje, ovšem jedno je jasné. Na konci sezony se budeme pohybovat ve výrazně odlišných patrech, než vloni,“ říká spokojeně a dodává, že se s úspěchem potkala i místní tradiční akce Lulečská lávka.

Nadprůměrná sezona přinese inovace

Dobré sezony hodlají v Lulči využít a ještě více tak zvelebit zdejší areál. Část utržených peněz tedy poputuje kromě klasické údržby pravděpodobně i na opravu skluzavky, která v poslední době praská a opravu by si vzhledem ke své vytíženosti a oblíbenosti zasloužila. Podle Halase by se pokračování mohl dočkat i projekt úpravy břehů: „Pokud ještě počasí vydrží a lidé se k nám nadále pohrnou v takovém množství, nevylučujeme nákup některých vodních atrakcí. V jednání je například dětské hřiště,“ prozrazuje Halas.

Změn by měl doznat i areál v Bučovicích. Zde se dlouhodobě potýkají s nedostatkem v podobě (ne)zastínění. V celém areálu je malé množství stromů, a tedy i přítomného stínu, kde by se mohli návštěvníci schovat před občas až jedovatými slunečními paprsky. Třetina travnaté plochy by tak měla být osazena rákosovými slunečníky. Nejmenší se pak pomohou s největší pravděpodobností těšit na zbrusu nové houpačky.

Tagy

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.