Koupaliště ukončila sezonu, čekání na lepší počasí je nevýhodné
By admin - Posted on 14 Září 2015


„Bohužel musím oznámit, že dnes jsme tu, pro letošní sezonu, pro naše návštěvníky s největší pravděpodobností naposledy,“ prohlásil v úterý Karel Vidlák, správce koupaliště Palouky ve Velkém Meziříčí a jedním dechem dodal: „Podle dlouhodobé předpovědi počasí by se teď mělo velice razantně ochladit. Ačkoliv poté má dojít opět k velkému oteplení a voda by tak ke koupání ještě na pár dní mohla být vhodná, čekat již nebudeme. Bylo by to dlouhé, nákladné a především nejisté čekání.“ Své rozhodnutí navíc podkládá statistikou, podle které se zájem veřejnosti o návštěvu letního vždy s blížícím se koncem prázdnin snižuje.

Obdobné stanovisko zaujali i provozovatelé letního areálu v Bystřici, kde díky zkušenostem z minulých let nemají zájem na provozování koupaliště během září, kdy začíná škola: „Už jsme se o tom mnohokrát přesvědčili. Se začátkem školy zájem o koupání opadá,“ potvrzuje slova Karla Vidláka správce bystřického koupaliště, Zdeněk Mašík. V Bystřici je navíc situace specifická v tom, že zdejší obyvatelé a příznivci vodních radovánek mohou navštěvovat i vnitřní bazén, který je součástí sportovní haly.

Vysoké náklady brzdí radost z návštěvnosti

Celkově si na meziříčské letní koupaliště letos během tropického léta našlo cestu 28 tisíc lidí. Ačkoliv se jedná o číslo nadprůměrné, dle provozovatele i tak nebudou pokryty ani provozní náklady: „I přesto je to však strašně dobře, protože ve srovnání s minulým rokem, kdy jsme tu zaznamenali vůbec nejhorší sezonu v historii, jsou to super čísla. Meziročně jsme zaznamenali nárůst o 18 tisíc, to je skvělé,“ říká Vidlák. Smutně však dodává: „Pokud bychom se chtěli bavit o případě, kdy bychom se dostali z červených čísel alespoň na nulu, muselo by nás navštívit za léto něco mezi pětatřiceti a osmatřiceti tisíci lidmi. To je pořád o sedm, respektive deset tisíc více, než v letošní, rekordní sezoně: „Nyní se nám s 28 tisíci podařilo překonat rekord ze sezony 2013, kdy se tu za léto vykoupalo 24 tisíc osob.“

Meziroční nárůst celkové návštěvnosti zaznamenali i v Bystřici, a to o celých 14 tisíc. Oproti loňským devíti tisícům návštěvníků si do zdejšího letního areálu letos našlo cestu 23 tisíc lidí: „Jsme spokojeni, sezonu lze označit za dobrou, ale rekord jsme bohužel nepokořili,“ komentuje uplynulé léto Zdeněk Mašík. Ten poznamenal, že v roce 2003 se počítadlo návštěvníků zastavilo na téměř dvojnásobném čísle 41 tisíc. Čím si Mašík vysvětluje vysokou, téměř 13 let starou návštěvnost? „Je to jednoduché. Tehdy nebylo tolik koupališť a konkrétně my jsme byli jediní široko daleko. Nyní lidé často radši volí například koupaliště v Kuřimi,“ vysvětluje. Citelným handicapem může být zejména pro nejmenší návštěvníky absence tobogánu, která je však plnohodnotně kompenzována dohříváním vody. To je zprostředkováváno využitím zbytkového tepla, která pochází z biomasové kotelny.

Nejen že se s koncem srpna a hlavní prázdnin zavřely brány umělých koupališť, ale ukončeno bylo i monitorování kvality vody v rybnících ležících v okrese: „Poslední odběry jsme pro letošek odebrali 24. srpna. Na další si budeme muset počkat podle monitorovacího kalendáře až do příštího roku,“ objasnila Martina Fišarová, pracovnice odboru hygieny Krajské hygienické stanice.

Tagy

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.