Koupaliště ukončila sezonu, čekání na lepší počasí je nevýhodné
„Bohužel musím oznámit, že dnes jsme tu, pro letošní sezonu, pro naše návštěvníky s největší pravděpodobností naposledy,“ prohlásil v úterý Karel Vidlák, správce koupaliště Palouky ve Velkém Meziříčí a jedním dechem dodal: „Podle dlouhodobé předpovědi počasí by se teď mělo velice razantně ochladit. Ačkoliv poté má dojít opět k velkému oteplení a voda by tak ke koupání ještě na pár dní mohla být vhodná, čekat již nebudeme. Bylo by to dlouhé, nákladné a především nejisté čekání.“ Své rozhodnutí navíc podkládá statistikou, podle které se zájem veřejnosti o návštěvu letního vždy s blížícím se koncem prázdnin snižuje.
Obdobné stanovisko zaujali i provozovatelé letního areálu v Bystřici, kde díky zkušenostem z minulých let nemají zájem na provozování koupaliště během září, kdy začíná škola: „Už jsme se o tom mnohokrát přesvědčili. Se začátkem školy zájem o koupání opadá,“ potvrzuje slova Karla Vidláka správce bystřického koupaliště, Zdeněk Mašík. V Bystřici je navíc situace specifická v tom, že zdejší obyvatelé a příznivci vodních radovánek mohou navštěvovat i vnitřní bazén, který je součástí sportovní haly.
Vysoké náklady brzdí radost z návštěvnosti
Celkově si na meziříčské letní koupaliště letos během tropického léta našlo cestu 28 tisíc lidí. Ačkoliv se jedná o číslo nadprůměrné, dle provozovatele i tak nebudou pokryty ani provozní náklady: „I přesto je to však strašně dobře, protože ve srovnání s minulým rokem, kdy jsme tu zaznamenali vůbec nejhorší sezonu v historii, jsou to super čísla. Meziročně jsme zaznamenali nárůst o 18 tisíc, to je skvělé,“ říká Vidlák. Smutně však dodává: „Pokud bychom se chtěli bavit o případě, kdy bychom se dostali z červených čísel alespoň na nulu, muselo by nás navštívit za léto něco mezi pětatřiceti a osmatřiceti tisíci lidmi. To je pořád o sedm, respektive deset tisíc více, než v letošní, rekordní sezoně: „Nyní se nám s 28 tisíci podařilo překonat rekord ze sezony 2013, kdy se tu za léto vykoupalo 24 tisíc osob.“
Meziroční nárůst celkové návštěvnosti zaznamenali i v Bystřici, a to o celých 14 tisíc. Oproti loňským devíti tisícům návštěvníků si do zdejšího letního areálu letos našlo cestu 23 tisíc lidí: „Jsme spokojeni, sezonu lze označit za dobrou, ale rekord jsme bohužel nepokořili,“ komentuje uplynulé léto Zdeněk Mašík. Ten poznamenal, že v roce 2003 se počítadlo návštěvníků zastavilo na téměř dvojnásobném čísle 41 tisíc. Čím si Mašík vysvětluje vysokou, téměř 13 let starou návštěvnost? „Je to jednoduché. Tehdy nebylo tolik koupališť a konkrétně my jsme byli jediní široko daleko. Nyní lidé často radši volí například koupaliště v Kuřimi,“ vysvětluje. Citelným handicapem může být zejména pro nejmenší návštěvníky absence tobogánu, která je však plnohodnotně kompenzována dohříváním vody. To je zprostředkováváno využitím zbytkového tepla, která pochází z biomasové kotelny.
Nejen že se s koncem srpna a hlavní prázdnin zavřely brány umělých koupališť, ale ukončeno bylo i monitorování kvality vody v rybnících ležících v okrese: „Poslední odběry jsme pro letošek odebrali 24. srpna. Na další si budeme muset počkat podle monitorovacího kalendáře až do příštího roku,“ objasnila Martina Fišarová, pracovnice odboru hygieny Krajské hygienické stanice.