Koupaliště Vápenka je staré, přesto velebené
By admin - Posted on 12 Srpen 2015


Navzdory tomu, že je letní koupaliště Vápenka stařičké, dostává se mu během koupací sezóny velkého množství pozornosti a těší se velké oblíbenosti. Proč? Odpověď na tuto otázku je velice jednoduchá a logická. V Liberci totiž žádný jiný letní areál, pokud nepočítáme koupaliště Sluníčko ve Vratislavicích, není.

Vápenka spadá pod Horní Růžodol, a ač lokalizována uprostřed porostu, naskýtá se z ní přímo spektakulární výhled na Jizerské hory a Ještěd. Okolo přítomná zeleň spolehlivě vykrývá prostor, za kterým by mohly prosvítat každodenní shon připomínající panelové domy.

Většina návštěvníků využívá k parkování přilehlé postranní uličky. Ty jsou často lemovány stromořadími, která poskytují vozům během tropických dní úkryt v podobě stínu.

Příjemným dojmem působí i samotný areál letního koupaliště. Voda je čistá a pod pečlivou údržbou funguje i okolí vodní plochy. Oceníte tak zejména uklizené pláže, na kterých vás mohou rozhodit snad jen včely, na které můžete v případě neopatrnosti a notné dávky smůly šlápnout. Areál poskytuje dostatek volného prostranství užívaného k relaxuj na dece či lehátku pod slunečníkem, či pod větvemi stromů.

Kromě pasivního odpočinku nabízí zdejší vodní plocha i adrenalinové vyžití. Pravý adrenalin zažijete zejména na teenagery oblíbené skokanské věži. Menší návštěvníci se poté zajisté vyřádí na skluzavce či dětském hřišti.

Vápenka dále nabízí bohaté občerstvení. Pamatováno je zejména na klidné najedení i následné trávení, o což se stará dostatečný počet stolů. Většina z nich je navíc kryta střechou nebo slunečníky. To je jeden z hlavní důvodů, proč koupaliště často slouží jako místo konání narozeninových oslav, firemních večírků či svatebních hostin.

Silnou stránku Vápenky představuje i letos její cenová politika. Občerstvení nabízí zdejší provozovatelé za velice příznivé ceny – hlavní jídla v podobě smaženého sýru s hranolky, kuřecího řízku či smaženého květáku pořídíte za lidových 71 korun. Jídla k zakousnutí typu bramboráčků nebo párku v rohlíku jsou na prodej v cenovém rozmezí 20 až 30 korun. „Zlatou střední cestu“ může představovat klobása o metráži 15 dkg, kterou zde lidé kupují za rozumných 49 korun. Pivaři se pak mohou těšit na točeného Pardála a Budvar. Kromě toho se zde samozřejmě prodávají i nealkoholické limonády. Za vstup do areálu zaplatí návštěvník na celý den 80 korun.

Navzdory všem kladům bude do budoucna koupaliště Vápenka potřebovat alespoň částečnou revitalizaci. Tu by si zasloužila zejména fasáda zdejších budov.

Koupaliště existuje od roku 1933, kdy jej dle historických pramenů vybudoval Franz Richter, povoláním řezník. A proč název Vápenka? V minulosti totiž v těsném sousedství areálu stávala vápenka vybavená dvěma pecemi. Ta však s nástupem hospodářské krize začátkem 30. let 20. století zanikla. V roce 1948 byl pak objekt odstřelen. Její někdejší existenci tak v dnešní době připomíná podle historika Marka Řeháčka již pouze název tramvajové trati, koupaliště a rybníčku pod místní silnicí.

Tagy

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.