Na koupalištích padaly rekordy, vyjma Olomouce
By admin - Posted on 25 Září 2015


K radosti nejen provozovatelů letních koupališť se příznivé předpovědi meteorologů na letošní léto vyplnily a výsledkem bylo velice nadprůměrné teplo, které na území celé České republiky po většinu letních měsíců panovalo. Výsledek? Ekonomický přínos pro většinu koupališť je nezanedbatelný, vždyť několik desítek letních areálů zaznamenalo překonání rekordu návštěvnosti. Jinak tomu nebylo ani na Olomoucku.

Jako skvělý modelový příklad může sloužit biotopové koupaliště v Litovli. Oproti loňským devíti tisícům návštěvníků, se letos celková návštěvnost během sezony více jak ztrojnásobila: „Máme samozřejmě obrovskou radost. Více než sedmadvacet tisíc návštěvníků, to je úžasné,“ kvituje příznivé koupací podmínky a vysokou návštěvnost Jiří Motola, správce koupaliště. Ten zároveň dodává, že došlo i k překonání rekordní teploty vody, která se v návaznosti na sérii tropických dní začátkem srpna vyšplhala až na 29 stupňů Celsia: „V tom důsledku jsme vodu mírným odpouštěním byli nuceni zchlazovat,“ vysvětluje Motola.

Rekordní návštěvnost zaznamenali na přírodním koupališti v Litovli i díky každoroční oblíbené akci Litovelský otvírák: „Velké procento návštěvníků se po účasti na Otvíráku vypravila na naše koupaliště. Během slavností se sem tak přišlo smočit rekordních 1857 návštěvníků,“ dodává s úsměvem na tváři správce.

Se stejnými pocity s Jiřím Motolou končí letní sezonu i na koupališti ve Šternberku, kde při pohledu do statistik zjistíme, že letošní průměrná denní návštěvnost přes léto činila tisíc tři sta osob: „Díky přejícímu počasí jsme měli otevřeno téměř každý den po celou otvírací dobu, to bylo rozhodující,“ myslí si Zdeněk Jurča, správce šternberského koupaliště.

Koupaliště Poděbrady navštěvovaly 3 tisíce lidí denně!

Nejvyšší návštěvnost za poslední tři roky znamenaly horké letní měsíce i pro přírodní koupaliště Poděbrady, kam si denně našlo cestu v průměru dva a půl až tři tisíce lidí: „Úplně přesného počtu se nikdy nedobereme, a to z důvodu rozlehlého prostranství kolem vody,“ vysvětluje neúplně přesná čísla správce koupaliště Jiří Holub.

Na koupališti Poděbrady, stejně jako na všech přírodních koupalištích, musejí navíc kromě počasí dbát i na kvalitu vody. I ta však letní sezoně přála a pravidelná měření napříč celým létem vykazovala nadprůměrné výsledky čistoty vody, a tak sem proudícím stovkám lidí nic nebránilo ve zchlazení zpocených těl.

Bazén v Olomouci na rekord těsně nedosáhl

Navzdory nepřekonanému rekordu panuje spokojenost s právě uplynulou sezonou i na tváři provozovatelů plaveckého bazénu v Olomouci, kam si letos našlo během léta cestu přes čtyřicet tři tisíc lidí: „Jedná se o skvělé číslo, ale v roce 2013 bylo ještě o několik tisíc vyšší. Tehdy to bylo však způsobeno hlavně tím, že se letní areál otevíral po kompletní rekonstrukci,“ vysvětluje Vlasta Šreková, vedoucí střediska sportovních aktivit.

Šreková dále dodala, že celé prázdniny docházelo v olomouckém bazénu k umělému přihřívání a poté zase ochlazování vody tak, aby se teplota držela kolem příjemné hranice osmadvaceti stupňů Celsia.

Ani v Olomouci však nemusí kvůli nepřekonání dva roky starého rekordu nijak smutnit. Podle hypotéz meteorologů si totiž na extrémní teploty po většinu léta budeme v následujících letech zvyknout.

Tagy

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.