Slibované opravy koupališť? Plány se bortí…
By admin - Posted on 19 Srpen 2015


Koupališť oproti minulým dekádám postupně ubývá. Zatímco se v minulosti alespoň malým bazénem či plovárnou mohli pochlubit ve většině rozlehlejších vesnice, dnešní trend dovolil v regionu přežít pouze plovárnám v Nezamyslicích a ve Stražisku. V letních horkých dnech se tak zejména druhá jmenovaná těší obrovské oblíbenosti. Výsledek? Během tropických dnů doslova hlava na hlavě. Další letní koupaliště však v blízké budoucnosti v okolí pravděpodobně nepřibudou. Bohužel.

Velké plány v otázce opravy a výstavby moderních koupališť vzaly na Prostějovsku zkrátka za své. V té souvislosti lze zmínit například Brodek u Prostějova. Ačkoliv se zde nacházelo oblíbené letní koupaliště, tehdejší vedení město chtělo areál přebudovat a na jeho místě měl vzniknout víceúčelový sportovní areál. Jeho cena byla tehdy vyčíslena na sedmdesát milionů korun a vyřízené bylo i stavební povolení. To však stejně vyšlo vniveč. Na projekt se totiž nepodařilo sehnat peníze. Současný starosta Brodku u Prostějova, Radek Rozmánek však nyní říká, že se jednalo o šťastnou souhru náhod: „Je potřeba si uvědomit, že ačkoliv se projekt tvářil velice hezky, jednalo se na naše poměry o velice megalomanskou akci a provoz samotného aquaparku by pro naši obec byl velice náročný, pravděpodobně ztrátový. Je třeba si to říci realisticky. Na druhou stranu mě neskutečně mrzí, že v absolutní nezájem upadlo původní koupaliště, které v průběhu let kompletně zchátralo. Nepochopitelné se mi z dnešního pohledu zdají i některé další kroky, například zbourání sociálního zařízení,“ posteskl si. Zároveň však dodal, že obec v současné době nad rekonstrukcí bývalého koupaliště neuvažuje. Nynější investiční priority v obci představuje dokončení kanalizace a s tím velice úzce související opravy narušených a rozkopaných silnic a chodníků.

Obdobný scénář se v minulosti odehrál i ve Skalce. Zde tehdejší vedení kalkulovalo s možností využití dotace z Evropské unie k přebudování zchátralého areálu koupaliště a vytvoření moderního, oblíbeného letního centra. I zde však priority, stejně jako v Brodku u Prostějova leží nyní někde jinde: „V současné době se stále aktivně zabýváme projektem kanalizace. Otázka koupaliště se na zastupitelstvu však občas skloňuje. Je možné, že bychom se k němu příští rok mohli dostat. O plány klasického koupaliště se však s největší pravděpodobností jednat nebude. K tomu je nezbytné mít v nádrži již deset let pitnou vodu, což nejsme samozřejmě schopni splnit,“ říká Antonín Frgal, starosta Skalky.

Nejdále se v otázce koupacího areálu zatím dostali v Otaslavicích. Podobně jako ve Skalce, i zde však musí zdejší obyvatelé a návštěvníci počítat s poněkud jiným koupalištěm. Aktuálně rozpracovaná studie hovoří o projektu přírodního spacího biotopu. Rozhodující bude, zda se na něj podaří sehnat peníze: „Pokud seženeme potřebné finanční prostředky, projekt zrealizujeme,“ řekl Marek Hýbl, starosta Otaslavic.

Tagy

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.