Tyršovo koupaliště se mění před očima. A to je dobře
By admin - Posted on 22 Srpen 2015


Tyršovo koupaliště. Po dlouhá léta oblíbený letní areál, kterému popularita vydržela až do dnešních dní. Celý areál koupaliště prošel během posledního roku hned několika úpravami, které zpříjemnily, a dále budou zpříjemňovat návštěvníkům jejich pobyt zde. A to není všechno. Město, tedy vlastník letního areálu, počítá s úpravami a postupnou další modernizací i do dalších let. V současné době je na pořadu dne čekání na dokončení architektonické studie z pera Karla Zusky. Ta by měla blíže nastínit alespoň základní koncepci, ze které by se mělo při modernizaci areálu vycházet. A inspiraci lze hledat třeba právě v minulých podobách Tyršova koupaliště.

Již více než šedesát let navštěvuje místní koupaliště Šárka Malá: „Chodit jsem sem začala prakticky ve dvou letech, když mě sem občas brali děda s tátou. Později si vzpomínám na založení zdejšího plaveckého klubu. Tehdy zde panovala taková zvláštní, avšak velice příjemná atmosféra. Lidé z teras shlíželi na plavecké závody a užívali si volno,“ vzpomíná s úsměvem na tváři. A chlubí se raritou: „Po celou tu dobu máme naši vlastní kabinku s číslem 50,“ říká. Dle svých slov na koupališti tráví s rodinou v případě příznivého počasí i čtyři měsíce ročně, tedy prakticky celou koupací sezonu.

Malá, coby členka rakovnického Sokola zároveň popisuje zajímavosti z historie a postupný vývoj koupaliště. To bylo poprvé slavnostně otevřeno v červnu 1932. Vzhledem k probíhající ekonomické krizi stavbu areálu ocenili i zdejší dělníci; více než dvě stě dříve nezaměstnaných totiž získalo práci. O slavnostní ceremonii se postaral tehdejší starosta města Čeněk Vaněček, který ve své řeči poděkoval architektu F. A. Librovi. Celý den otevření probíhali v areálu koupaliště slavnosti Benátská noc, zpestřené plaveckými závody, skoky do vody, zápasy ve vodním pólu a volejbalovým turnajem. Tomu všemu vytvářela nezapomenutelnou atmosféru živá hudba. Areál tehdy disponoval čistou, nově vybudovanou pláží s kabinkami a šatnou s celkovou kapacitou pět set osob. Občerstvování bylo možné ve dvou bufetech. Navíc se zde nacházelo brouzdaliště pro nejmenší, tenisové i volejbalové hřiště.

Šárka Malá se však nedrží pouze nostalgického vzpomínání a obrací se čelem k přítomnosti a hlavně pak blízké budoucnosti: „Jsem ráda, že se areálu chopili lidé v čele s provozovatelem Romana Jaška. Mají zájem na modernizaci koupaliště, nezanedbávají údržbu a naopak mu poskytují téměř mateřskou péči,“ pěje ódy na nynější provozovatele. Ti podle ní každý den sbírají nečistoty z vody: „Práce je vidět opravdu hned po vstupu. Máme zde nové sociální zařízení, opravou pak procházejí mola i chatky,“ říká a dodává, že jedno minus by přece jenom našla. Dle Malé jsou to ceny v zde nacházejícím se kiosku, které podle ní nejsou pro obyčejné lidi a zejména pak rodiče s malými dětmi příznivé. Do budoucna by také sama za sebe uvítala zrekonstruování přilehlých sportovišť, využití dříve hojně využívané terasy a opravu příjezdové, nyní prašné cesty.
Nápad na vylepšení do budoucna přináší i další z pamětníků rakovnického koupání na Tyršově koupališti Zdeněk Renč. Podle toho je největším úskalím nebezpečný výjezd z koupaliště na přilehlou silnici: „Není to přehledné, lidé tu jezdí rychle. Když tedy ze zatáčky rychle vyjede auto nebo motorka, moc času na reakci nezbývá a je to pak velmi nepříjemné. V ohrožení jsou pak zejména chodci nebo cyklisté.“

Tagy

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.