Tyršovo koupaliště se mění před očima. A to je dobře
Tyršovo koupaliště. Po dlouhá léta oblíbený letní areál, kterému popularita vydržela až do dnešních dní. Celý areál koupaliště prošel během posledního roku hned několika úpravami, které zpříjemnily, a dále budou zpříjemňovat návštěvníkům jejich pobyt zde. A to není všechno. Město, tedy vlastník letního areálu, počítá s úpravami a postupnou další modernizací i do dalších let. V současné době je na pořadu dne čekání na dokončení architektonické studie z pera Karla Zusky. Ta by měla blíže nastínit alespoň základní koncepci, ze které by se mělo při modernizaci areálu vycházet. A inspiraci lze hledat třeba právě v minulých podobách Tyršova koupaliště.
Již více než šedesát let navštěvuje místní koupaliště Šárka Malá: „Chodit jsem sem začala prakticky ve dvou letech, když mě sem občas brali děda s tátou. Později si vzpomínám na založení zdejšího plaveckého klubu. Tehdy zde panovala taková zvláštní, avšak velice příjemná atmosféra. Lidé z teras shlíželi na plavecké závody a užívali si volno,“ vzpomíná s úsměvem na tváři. A chlubí se raritou: „Po celou tu dobu máme naši vlastní kabinku s číslem 50,“ říká. Dle svých slov na koupališti tráví s rodinou v případě příznivého počasí i čtyři měsíce ročně, tedy prakticky celou koupací sezonu.
Malá, coby členka rakovnického Sokola zároveň popisuje zajímavosti z historie a postupný vývoj koupaliště. To bylo poprvé slavnostně otevřeno v červnu 1932. Vzhledem k probíhající ekonomické krizi stavbu areálu ocenili i zdejší dělníci; více než dvě stě dříve nezaměstnaných totiž získalo práci. O slavnostní ceremonii se postaral tehdejší starosta města Čeněk Vaněček, který ve své řeči poděkoval architektu F. A. Librovi. Celý den otevření probíhali v areálu koupaliště slavnosti Benátská noc, zpestřené plaveckými závody, skoky do vody, zápasy ve vodním pólu a volejbalovým turnajem. Tomu všemu vytvářela nezapomenutelnou atmosféru živá hudba. Areál tehdy disponoval čistou, nově vybudovanou pláží s kabinkami a šatnou s celkovou kapacitou pět set osob. Občerstvování bylo možné ve dvou bufetech. Navíc se zde nacházelo brouzdaliště pro nejmenší, tenisové i volejbalové hřiště.
Šárka Malá se však nedrží pouze nostalgického vzpomínání a obrací se čelem k přítomnosti a hlavně pak blízké budoucnosti: „Jsem ráda, že se areálu chopili lidé v čele s provozovatelem Romana Jaška. Mají zájem na modernizaci koupaliště, nezanedbávají údržbu a naopak mu poskytují téměř mateřskou péči,“ pěje ódy na nynější provozovatele. Ti podle ní každý den sbírají nečistoty z vody: „Práce je vidět opravdu hned po vstupu. Máme zde nové sociální zařízení, opravou pak procházejí mola i chatky,“ říká a dodává, že jedno minus by přece jenom našla. Dle Malé jsou to ceny v zde nacházejícím se kiosku, které podle ní nejsou pro obyčejné lidi a zejména pak rodiče s malými dětmi příznivé. Do budoucna by také sama za sebe uvítala zrekonstruování přilehlých sportovišť, využití dříve hojně využívané terasy a opravu příjezdové, nyní prašné cesty.
Nápad na vylepšení do budoucna přináší i další z pamětníků rakovnického koupání na Tyršově koupališti Zdeněk Renč. Podle toho je největším úskalím nebezpečný výjezd z koupaliště na přilehlou silnici: „Není to přehledné, lidé tu jezdí rychle. Když tedy ze zatáčky rychle vyjede auto nebo motorka, moc času na reakci nezbývá a je to pak velmi nepříjemné. V ohrožení jsou pak zejména chodci nebo cyklisté.“