Vysoké teploty? Lidé je vítají, kvalita vody však odolává těžko
By admin - Posted on 17 Srpen 2015


Na celém území České republiky již čtrnáct dní panují tropické teploty, přes den blížící se dokonce čtyřiceti stupňům Celsia. Ideální čas na venkovní koupání. V případě přírodních koupališť zde však v souvislosti s dlouhodobě vysokými teplotami existuje riziko snížené kvality vody. Přemnožené sinice či cerkárie mohou v případě nadměrného množství způsobovat zdravotní problémy, nejčastěji žaludeční potíže. Nejnáchylnější na tyto jevy jsou tradičně děti, senioři a těhotné ženy. V ojedinělých případech tak může na příkaz příslušné hygienické stanice dojít až k úplnému uzavření přírodního koupaliště, jako se tomu nedávno stalo například ve Velkém rybníce. Je navíc možné, že koupání nebude brzy možné ani na Skalce. Pokud chcete mít tedy jistotu bezzávadné vody, jeví se jako nejlepší varianta návštěva umělého letního koupaliště či krytého bazénu.

Jediným koupalištěm s upravovanou vodou na Karlovarsku je areál v Ostrově, kde však nikdy v minulosti problémy s kvalitou vody nebyly. I tak však musejí pravidelně odesílat vzorky vody ke kontrole. Kryté plavecké bazény, jakožto součást KV Areny, respektive Alžbětiných lázní jsou i přes léto přístupné veřejnosti v klasickém režimu.

O nic méně možností nemají v sousedním Chebsku. Zde lidé, kteří netrvají na přírodním koupání, navštěvují zejména bazén v Mariánských Lázních a v Aši. Samostatnou kapitolu pak představuje Aquaforum v rámci Františkových Lázní. Oproti minulým letům není možné navštívit plavecký bazén v Chebu. Ten je z důvodu rekonstrukčních prací uzavřený. Z přírodních koupališť patří k hojně navštěvovaným zejména ta na Dřenici, Rybářské baště a kempu Václav. Všechna tři zařízení jsou pod trvalým dohledem měření regionálních hygieniků, proto zde nehrozí žádné nebezpečí způsobené (ne)kvalitou vody. Sinice naopak trápí již zmíněnou Skalku.

Lidem na Sokolovsku nedělá radost v minulosti velice populární koupaliště Michal. Zde se přemnožili cerkariemi a boj s nimi ještě zdaleka není u konce. Ačkoliv zde není koupání úplně zakázáno, je dovoleno pouze na vlastní nebezpečí, jelikož se zde následně může u některých lidí objevit cerkáriová dermatitida. Jako možnou „ochranu“ před vyrážkou zde provozovatelé radí namazat se opalovacím krémem či vazelínou. Roli spolehlivé alternativy však bez problémů zvládá sokolovské koupaliště. 11. srpna zde navíc došlo k znovuotevření krytého bazénu.

Vůbec prvním přírodním koupalištěm, kde byl v letošní sezoně poprvé vyhlášen zákaz koupání, se stala technologická a velké přízni těšící se nádrž Velký rybník, ležící nedaleko Hroznětína. U vody se zde totiž nachází příjemná a povětšinou čistá písčitá pláž, ze které se návštěvníkům naskýtá romantický výhled na Krušné hory. Ideální předpoklady k tomu, aby areál doslova překypoval návštěvníky. Proti byly však i letos nadměrně přítomné sinice, se kterými se zde potýkají dlouhodobě. Zdejší vodní nádrž totiž nedisponuje přítokem, díky čemuž je zamezeno cirkulaci vody. V té souvislosti dochází od května, kdy do vody přicházejí první otužilci, k postupnému zhoršování kvality vody, až je koupání zakázáno.

Zájem na koupání v nádrži Velký rybník mají však i obecní zastupitelé. Ti se letos uvolili a rybářskému svazu, který se o areál stará, přispěli částku dvacet tisíc korun na vápnění znamenajícího neutralizaci kyselosti: „Jak můžeme vidět, bohužel to k ničemu nebylo. Máme zde koupací sezonu v plném proudu, tropické teploty, půlku léta, avšak s tím i zákaz koupání,“ povzdychl si starosta Hroznětína Martin Maleček. Zároveň dodal, že na vodě již z bezpečnostních důvodů není radno ani provozovat aquazorbing či plavbu na raftech. Těmto aktivitám se zde totiž měly věnovat děti z příměstského tábora. Z důvodu špatné kvality vody bylo však dějiště těchto radovánek pro jistotu přesunuto do Nové Role.

Naopak absolutně nezávadné jsou v současné době přírodní koupaliště Bílá Voda v Chodově, Tatrovice, jezero Boden v Habartově či Velká Anna v Novém Sedle. Ve všech zmíněných nádržích je kvalita vody výborná. Problémy týkající se kvality vody nemusí řešit ani v Lidu u Mariánských Lázní. Karlovarští mohou bez obav navštěvovat i požární nádrže v Lesíku, v Merklíně či na Pozorce. Koupání je umožněno i v Novorolksém a Děpoltovickém rybníku. Navzdory širokým možnostem přírodního koupání většina místních obyvatel i nadále smutní nad nemožností koupat se na Skalce. Zdejší pláže byly totiž v minulosti v letních měsících plné do posledního místečka.

Tagy

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.