Ryby musely kvůli plavcům zmizet. Koupat se zde teď již nedá
By admin - Posted on 21 Září 2015

Po dlouhá léta probíhalo v přírodním koupaliště v Kamenici nad Lipou každý rok nasazování nových ryb. Postupem času se však lidé začali ryb obávat. Na jejich četné žádosti se město rozhodlo vodní plochu odbahnit a zrušit každoroční násadu. Jak to dopadlo? Špatně. „Nebezpečné“ ryby sice ve vodě nejsou, za to se tu však díky jejich nepřítomnosti vyrostlo velké množství rostlin, díky kterým se zde nyní nikdo nekoupe.

Oprávněně. Vstup do vody, pokud je zarostlá, jako je ta v Kamenici nad Lipou, by mohl znamenat rozsáhlé zdravotní problémy. To vše v době, kdy si tuzemští obyvatelé užívají jednoho z nejteplejších lét vůbec. Jak potvrzují i místní obyvatelé, kteří se v přírodní nádrži koupali naposledy začátkem léta, voda je ke koupání nevhodná: „Den po koupání mi na těle vyskočila vyrážka. Puchýřků jsem si všímala ještě měsíc potom, než úplně zmizely,“ říká jedna z místních obyvatelek a dříve zapálených návštěvnic koupaliště.

Za zmíněnou vyrážkou s největší pravděpodobností stojí motolice, respektive jejich malé larvy nazývané cerkárie. Ty se postupně zavrtají do pokožky, kde sice postupem času umírají, ovšem i přesto většinou vyvolají svědivou vyrážku. Některým lidem při opakované infekci mohou způsobit i silnou alergickou reakci. Cerkárie napadají vodní ptáky a jejich přenašeči jsou nejčastěji vodní plži.

První testy zatím důkazy nepřinesly
Zda se jedná o cerkárie, však zatím není jisté: „Opakované odběry neprokázaly mikrobiální znečištění vody. Měření bylo v normě, i co se sinic týče, takže zatím musíme s podobnými závěry ještě počkat,“ uklidňuje situaci Ivan Pfaur, starosta Kamenic nad Lipou.

Co se úpadku koupaliště týče, mají o „viníkovi“ jasno místní rybáři: „Dokud zde žily ryby, tento problém zde nebyl. Živily se planktonem a tak dále, čímž ve své podstatě zkonzumovaly vše, co by mohlo způsobit zakalení vody a snížit celkovou průhlednost vody. Je všeobecně známo, že ryby vodu čistí přirozeným způsobem a zabraňují vzniku řas,“ vysvětluje Josef Rabas, předseda místní organizace rybářského svazu, která se do minulého roku o přírodní koupaliště pravidelně starala. Každé jaro tak došlo k násadě nových ryb, nejčastěji drobných kaprů, okounů či cejnů.

Majitel pouze plnil přání lidí, kteří se báli doteků s rybami
Letos se prvním rokem o rybník stará přímo jeho majitel. Ten se rozhodl vyslyšet početná přání lidí, kterým se přítomnost ryb ve vodě nelíbila. Vadilo jim, že se o ně při plavání a relaxu ve vodě ryby otírají, což jim bylo nepříjemné.

Město se proto rozhodlo jednat a rybník byl v loňském roce proto kompletně vybagrován a znovu napuštěn. S jednou zásadní změnou. K násadě nových ryb nyní už nedošlo. Zprvu se sice všichni radovali, jelikož se voda zdála být průhlednější a celkově čistší. Ovšem jak už tomu tak bývá, negativní účinky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Výsledek? Vodní plocha není aktuálně vhodná ke koupání, jelikož se na hladině vyskytuje velké množství zelené pokrývky, které každého návštěvníka spolehlivě nahradí i v době největšího vedra: „Koupání v rybníku by byl nyní čistý hazard. Nejenže hrozí různé vyrážky a alergické reakce, ale díky dlouhým rostlinám, které nyní rostou na dně rybníku, hrozí v případě zamotání noh i utonutí,“ varuje město.

A jak situaci vyřešit? Stačilo by nasadit ryby zpátky do vody a trpělivě čekat, než se hladina opět pročistí: „Můžu všechny ubezpečit, že rybník v této podobě nenecháme. Musíme nalézt nejlepší možné řešení a napravit to,“ říká Pfaur.

Odkazy

Tunisko

Tunisko, idealni misto pro vasi dovolenou.